Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v posledních letech proměnil z rozsáhlých esejí v kratší průvodní dopis. Jeho cílem je stručně představit uchazeče a zaujmout čtenáře, často jde o personalistu, a vyvolat zájem o osobní setkání. Existují společnosti, které požadují motivační dopis. V těchto případech je důležité věnovat mu zvýšenou pozornost. Pro jiné firmy postačí krátký průvodní dopis. Při psaní jakéhokoliv typu dopisu však platí několik osvědčených rad. Méně znamená více.

Při tvorbě motivačního dopisu je klíčové si uvědomit, kdo je jeho adresátem. Důležité je zaujmout personalistu, který nemá čas na rozsáhlé texty. Zaměřte se především na to, co by mohlo zajímat personalistu v kontextu nabízené pozice, a také na to, co nebylo již zahrnuto do životopisu.

Rozsah motivačního dopisu by měl zůstat v rozmezí poloviny stránky A4. Personalisté disponují omezeným časem, a proto delší dopisy často nepřitáhnou pozornost a skončí spíše na hromadě zamítnutých přihlášek.

Pokud je možné, při psaní dopisu oslovte konkrétní osobu. Personalisté ocení přímé oslovení a projev tvůrčí práce na dopise, který není pouze obecnou šablonou z internetu. V mnoha inzerátech je uvedeno jméno kontaktní osoby nebo je její informace dostupná na webových stránkách firmy.

Stejně jako u životopisu, i při psaní motivačního dopisu je důležité dbát na správnost pravopisu a vyvarovat se překlepů. V případě možnosti a dostupného času je vhodné nechat motivační dopis zkontrolovat jinou osobou.

Zaměřte se na správné způsoby citace jmen osob a firem, kterým píšete. Je nepříhodné uvést, že jste vždy snili o práci v firmě ABC a poté takový dopis poslat společnosti CBA…

Ať už dopis odesíláte prostřednictvím kontaktního formuláře nebo e-mailem, nezapomínejte uvést kontaktní údaje, ideálně mobilní číslo a e-mailovou adresu. Během následujících dnů a týdnů byste měli být připraveni na případné hovory z neznámých čísel. Tyto hovory mohou pocházet od prodejců finančních produktů, ale také od personalistů, kteří by s vámi chtěli domluvit schůzku. Pokud jste momentálně neschopni hovor přijmout, zavolejte zpět co nejdříve. Pravidelně též prověřujte složku nevyžádané pošty nebo složku “hromadná pošta”.

Dobrý den, jsem zkušený adept

Často se stává, že motivační dopisy zapadají do opakujících se frází převzatých z internetu a zahrnují sebestředné seznamy úspěchů, ať už mají či nemají nějakou souvislost s konkrétní pozicí, na kterou se uchazeč hlásí. Připadá to jako by tito lidé ve svých dopisech křičeli: “Všimněte si, jak skvělý jsem! Musíte mě přece vybrat!” Obvyklá fráze na konci bývá: “Věřím, že jsem tím nejlepším kandidátem pro tuto roli.” Nicméně pravda spočívá v tom, že po přečtení takovýchto dopisů má málokterý personalista motivaci pozvat uchazeče na osobní setkání. Spíše takovýto přístup odrazuje od dalšího komunikování.

Podobně jako u tvorby životopisu, i při psaní motivačního dopisu byste měli zaměřit svou pozornost na specifika společnosti a pozice. Představte se a více než o sobě pište o tom, co vás na této konkrétní pozici a firmě zaujalo. Projevte chápání pro klíčovost této role a zdůrazněte 1-2 schopnosti nebo dovednosti, které byste mohli dovézt.

Jako například: “Pozice vedoucího prodejny mě zaujala zejména kvůli obecné zodpovědnosti, kterou nese, a která připomíná vedení vlastního podniku. Dále mě oslovila možnost samostatně pracovat s lidmi. Za posledních 7 let jsem byl odpovědný za výsledky mého oddělení, kde jsem řídil tým 15 lidí, kteří mnou byli úspěšně motivováni.”

Toto je ilustrace, jak by mohl vypadat motivační dopis, který skutečně zaujme.

Takto vypadá motivační dopis, který skutečně upoutá pozornost

 • Oslovte konkrétní osobu: Přímo se obraťte na personalistu nebo jinou odpovědnou osobu ve firmě, čímž ukážete svůj zájem a personalizovaný přístup.
 • Stručnost s výrazným obsahem: Zaměřte se na klíčové body, které představují vaše dovednosti, zkušenosti a přínos pro firmu. Stručně, ale jasně vyjádřete, proč jste vhodným kandidátem.
 • Oživte ho konkrétními příklady: Použijte konkrétní situace, ve kterých jste prokázali své schopnosti a dosáhli úspěchů. To pomůže doložit vaše tvrzení a představit vaši hodnotu pro danou pozici.
 • Zaměřte se na potřeby firmy: prozkoumejte, co je pro firmu důležité, a zdůrazněte, jak můžete naplnit tyto potřeby a přinést přidanou hodnotu. Ukážete tak svou znalost firmy a svůj zájem o její rozvoj.
 • Ukončete s důrazem na další kroky: V závěru dopisu zdůrazněte svůj zájem o osobní setkání nebo pohovor a uveďte, že jste připraveni poskytnout další informace na vyžádání.

Jak motivační dopis, tak i životopis (případně další požadované dokumenty) převeďte do formátu pdf a odešlete na kontaktní adresu nebo pomocí formuláře.

Hledáte nabídky práce ve svém okolí?

Pokud hledáte aktuální pracovní nabídky ve svém regionu, vyzkoušejte lokální pracovní web www.pracebrigadypřerov.cz.

Leave your thoughts


Spravujeme facebookovou skupinu s nabídkami práce na Přerovsku. Pravidelně do ní přidáváme nové pracovní pozice v Přerově a okolí. Připojte se ke skupině a Facebook vám naservíruje aktuální pracovní nabídky.
Facebooková skupina
s nabídkou práce

Práce v obcích na Přerovsku

Členění nabídek práce dle skutečného místa výkonu zaměstnání v přerovském regionu.

Brigády na Přerovsku

Členění brigád dle skutečného místa výkonu v přerovském regionu.

Práce pro specifické skupiny pracovníků

Nabídka pracovních míst pro specifické skupiny zaměstnanců, které mají určité časové, zdravotní či jazykové omezení.

Požadavky na práci

Nabídka zaměstnání pro pracovníky, kteří mají specifické požadavky na pracovní podmínky.

  Články & zprávy

  Představení zaměstnavatelů na Přerovsku, tipy na zajímavé pracovní pozice a příležitosti. Aktuality z Přerova a okolí. Zprávy a informace týkající se práce a zaměstnání.

  Jak napsat motivační dopis

  Všechny články, Rady a tipy

  Jak napsat motivační dopis Motivační dopis se v posledních letech proměnil z rozsáhlých esejí v kratší průvodní dopis. Jeho cílem...

  Číst více >

  Hledám novou práci

  Všechny články, Rady a tipy

  Hledám novou práci Hledání práce je činnost, která vyžaduje hodně času a úsilí. Uchazeči o zaměstnání musí podniknout mnoho kroků,...

  Číst více >

  Jak být připraven na pohovor?

  Všechny články, Rady a tipy

  Jak být připraven na pohovor? Pohovor s personalisty má za účel získat co nejvíce informací o vašich dovednostech, zkušenostech a...

  Číst více >

  Studium a výuka jazyků v Přerově

  Všechny články, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

  Možnosti studia jazyků v Přerově... V Přerově funguje řada jazykových škol a soukromých lektorů, kteří vám pomohou zlepšit vaše jazykové...

  Číst více >

  Pracovní příležitosti na Přerovsku

  Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

  Hledání práce v Přerově a v okrese Přerov Jestliže bydlíte v Hranicích, Lipníku nad Bečvou, Kojetíně nebo Tovačově, zcela jistě...

  Číst více >

  Facebookové skupiny v Přerově a okolí

  Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

  Připojte se do Facebookových skupin na Přerovsku V Přerově spravujeme facebookové skupiny, které vám pomohou nejen získat lepší práci, ale...

  Číst více >

  Nejlepší překladatelé a tlumočníci v Přerově a okolí

  Všechny články, Dění ve městě, Rady a tipy, Ostatní články

  Nejlepší překladatelé a tlumočníci na Přerovsku ... Na HR manažera padne ve firmě často nelehký úkol, vybrat šikovného překladatele, tlumočníka...

  Číst více >

  Nabídky práce na Přerovsku. Přehled pracovních příležitostí pro všechny, kteří chtějí pracovat v místě bydliště. 

  Kontaktujte nás

  Práce v místě bydliště z.s.
  zapsaný spolek
  mistni-prace.webnode.cz
  info@pracebrigadyprerov.cz